Jak se bránit proti neohleduplným sousedům (2. díl)

22.11.2012 | Právní linka - právní poradna | Zákony | Komentářů 0 |

Sousedé nás mohou obtěžovat v podstatě čímkoli – sledováním, nepořádkem, skladováním zapáchajících věcí, nejčastějším problémem však v rámci sousedských vztahů bývá rušení nočního klidu a působení nadměrného hluku. Rámus nemusí působit soused pouze pořádáním večírků s hlasitou hudbou, hádkami s manželkou, ale může mít také v oblibě například ve tři hodiny ráno klepat řízky nebo si ve stejnou dobu navrtávat obrázky. I když to může připomínat úsměvné příhody rodiny Bartáčkových a Novákových ze známého filmu, množství osob může dosvědčit, že k takovým situacím skutečně dochází a rozhodně jim tak veselé nepřipadají. Neúměrný hluk může působit také sousedův neustále štěkající pes. Jestliže však sousedé hluk působí během tzv. nočního klidu, dopouští se přestupku proti veřejnému pořádku, a to rušení nočního klidu. Podle rozhodovací praxe soudů je nočním klidem myšleno období mezi 22 - 6 hodinou ranní. Za tento přestupek lze pachateli uložit pokutu až do výše 5.000 Kč. Kromě toho je každá obec oprávněna upravovat pravidla nočního klidu prostřednictvím svých vlastních, závazných vyhlášek.

Jak se bránit proti neohleduplným sousedům (2. díl) - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud Váš soused, který Vás obtěžuje svým chováním, není vlastníkem bytu a nelze proto po něm požadovat dodržování sousedských práv ve smyslu občanského zákoníku, můžete se kromě ochrany u Policie nebo obecního úřadu, domáhat nápravy situace přímo u pronajímatele. Pronajímatel je v případě opakovaného a podstatného obtěžování ostatních nájemníků oprávněn dát takovému nájemci výpověď, pokud ani po jeho písemné výstraze se svým rušivým chováním nepřestane. Každý z nájemců je také povinen dodržovat řád v domě či pravidla určená nájemní smlouvou, která obvykle zakazují obtěžování nájemníků nadměrným zápachem či hlukem, rušením nočního klidu, skladováním odpadků, apod. a jejichž soustavné porušování může vést právě k ukončení nájmu ze strany pronajímatele. 

I družstva či společenství vlastníků jednotek mívají své vlastní domovní řády, které mají obyvatele domu povinnost dodržovat. Jestliže tak někteří nečiní, upozorněte na tuto skutečnost na některé z pravidelných schůzí - zjistíte tak, zda jste chováním souseda obtěžováni pouze Vy, a zda jde tedy třeba jen o Váš subjektivní pocit nebo zda soused ruší i ostatní. U družstevních bytů je situace jednodušší, protože členovi družstva svědčí k bytu pouze nájemní právo a představenstvo družstva může proto nepřizpůsobivému nájemníkovi vypovědět nájemní smlouvu. Oproti tomu výbor společenství vlastníků jednotek nemůže problémového vlastníka vystěhovat jako pronajímatel nájemce, a je tedy nutné obrátit se na obecní úřad či eventuálně na soud. Mimoto zákon č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytu, který kromě jiného upravuje institut společenství vlastníků jednotek, výslovně stanoví, že vlastníkovi jednotky, který zasahuje do práv ostatních vlastníků jednotek takovým způsobem, že podstatně omezuje nebo znemožňuje jejich výkon a nesplní povinnosti uložené rozhodnutím soudu, může soud na návrh společenství nebo na návrh některého z vlastníků nařídit prodej jednotky.

I když se mnohdy zdá, že jediným způsobem jak sousedovi dát na vědomí, že Vás nadmíru obtěžuje, je opakování jeho vlastního chování, míjí se toto řešení obvykle účinkem, a proto je lepší si zachovat chladnou hlavu a celou situaci řešit s rozumem. Tlučení smetákem do stropu jistě uleví, ale málokdy pomůže.
 

Autor: Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak se bránit proti neohleduplným sousedům (2. díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Jak na zdravou domácnost? Přijďte se inspirovat na Festival Evolution, Hyperbydleni.cz

Jak na zdravou domácno...

17.09.2018

Každý z nás ví, že zdraví prospívá čerstvý...

Veletrhy - foto, Výstava HODINY A KLENOTY: svět krásy, šarmu a luxusu, Hyperbydleni.cz

Výstava HODINY A KLENO...

05.09.2018

Krása, elegance, ladnost, i tak by se dalo...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní, jak budou vypadat Vánoce 2018, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

04.09.2018

Podzimní kontraktační veletrh dekorací, skla,...

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo