Podstata věcných břemen

20.12.2012 | Právní linka - právní poradna | Zákony | Komentářů 0 |

Věcná břemena se řadí mezi věcná práva k věci cizí a jejich podstatou je omezení vlastníka určité nemovitosti v tom, že je povinen něco trpět, něčeho se zdržet, či případně něco konat ve prospěch někoho jiného - oprávněného.

Podstata věcných břemen - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud se účastníci nedohodnou jinak, je ten, kdo je na základě práva odpovídajícího věcnému břemeni oprávněn užívat cizí věc, povinen nést přiměřeně náklady na její zachování a opravy, užívá-li však nemovitost i její vlastník, je povinen tyto náklady nést podle míry spoluužívání. Věcná břemena se tedy vztahují vždy k nějaké nemovitosti, nikoli k věci movité. Jestliže se jedná o věcné břemeno k nemovitosti, která je vedena v katastru nemovitostí, vzniká právo odpovídající věcnému břemeni až jeho vkladem do tohoto katastru. Pod věcná břemena lze obvykle zahrnout taková oprávnění jako je právo jízdy, právo pěší chůze, čerpání vody, umístění vedení, apod. V pochybnostech o rozsahu věcného břemene platí, že vlastník nemovitosti má být omezován spíše méně než více. Proto nelze například rozšiřovat právo pěší chůze na průjezd motorovými vozidly, lze je však obvykle vztahovat i na osoby blízké či návštěvy oprávněného. Věcná břemena se dále rozlišují na osobní a věcná.

Základní rozdíl mezi věcným a osobním břemenem je takový, že věcné břemeno je vázáno zásadně na nemovitost a změna vlastníka této nemovitosti nemá na trvání věcného břemene vliv. Proto vždy, když si budete kupovat nemovitost, si zjistěte, zda na ní nějaké věcné břemeno nevázne, neboť byste byli toto omezení nuceni snášet také.

Pokud se jedná o osobní břemeno, tak to je vázáno přímo na konkrétní jmenovitě určenou osobu a trvá pouze za jejího života. Typicky například v případě práva doživotního bydlení v domě. Výkon osobního břemena si už nemohou nárokovat další osoby.

Z povahy věcného břemene vyplývá, že může být zřízeno jak úplatně, tak i bezúplatně. Jestliže bylo zřízeno bezúplatně, jedná se o majetkový prospěch na straně oprávněného, a jako takový by měl podléhat darovací dani. Osvobozeny jsou pouze osoby v I. a II. skupině, tedy zejména zřízení věcného břemena mezi příbuznými. Jinak je výše darovací daně určena podle hodnoty věcného břemene, oceněného podle zákona o oceňování majetku.

Jestliže ke vzniku věcného břemena došlo za úplatu, musí osoba zřizující právo odpovídající věcnému břemeni odvést daň z příjmu. Daň z příjmu se však neplatí při zřízení věcného břemena zákonem nebo rozhodnutím státního orgánu.

Pokud z nějakého důvodu uzavíráte smlouvu o zřízení věcného břemene, ať již jako zatížený vlastník nebo naopak oprávněný, je vždy lepší, když smlouvu necháte vypracovat advokátem nebo mu ji předložíte alespoň k nahlédnutí, abyste tak předešli případným problémům. Stejně tak, jestli uvažujete o tom, že svou nemovitost převedete na jinou osobu, například proto, že na údržbu svého domu nebo bytu již nestačíte, s tím, že se s nabyvatelem domluvíte, že Vás nechá v domě bydlet, nechte si tuto skutečnost v rámci právní jistoty zakomponovat nejlépe již do smlouvy, jíž nemovitost převádíte. Způsoby, jimiž tak můžete učinit, jsou v podstatě dva. Prvním z nich je zřízení věcného břemene doživotního užívání nemovitosti nebo její části. Zřízení tohoto břemene však neznamená, že se nemusíte na správě domu nebo bytu nijak finančně podílet. Nový vlastník nemovitosti po Vás může požadovat poměrnou úhradu nákladů, které s údržbou domu souvisejí, jako jsou elektrické energie, topení, plyn, pokud se nedohodnete ve smlouvě jinak. Nic však nebrání tomu, abyste trvali na zřízení tzv. výměnku, na jehož základě máte právo nejen v domě bydlet, ale zároveň si sjednáte, že Vám nabývající vlastník nemovitosti bude na oplátku povinen hradit náklady Vašich osobních potřeb, což může být stravování, ošacování, apod. Na jakém rozsahu zajišťování Vašich potřeb se domluvíte, je jen na Vás.

Autor: Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Podstata věcných břemen zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo