Úspěšná rezervace nemovitosti

24.10.2012 | Monika Kovačková | Katastr nemovitostí | Komentářů 1 |

Pokud si chcete pořídit nemovitost, pravděpodobně se nevyhnete aktu uzavření rezervační smlouvy, která představuje jakousi záruku pro obě strany, že k prodeji nemovitosti skutečně dojde. Abyste nepochybili hned na začátku, podívejte se, jak by taková smlouva měla vypadat a co vše by měla obsahovat.

Úspěšná rezervace nemovitosti - foto, Hyperbydleni.cz

Rezervační smlouva se podepisuje před podpisem smlouvy kupní a svou formou i obsahem by ji měla být podobná a obsahovat tytéž informace a části. Rezervační smlouvu podepisuje budoucí prodávající a budoucí kupující, čímž vzniká dvoustranný právní vztah vyjádřený závazkem – kupující se zavazuje uskutečnit koupi předmětné nemovitosti a prodejce se zavazuje, že předmětnou nemovitost rezervuje k prodeji právě tomuto budoucímu kupujícímu. Svůj zájem o danou nemovitost stvrzuje budoucí kupující rezervačním poplatkem.

Pokud mezi budoucího prodávajícího a budoucího kupujícího vstupuje třetí osoba, například realitní kancelář, vytváří se trojstranný právní vztah mezi prodávajícím, kupujícím a zprostředkovatelem. Pokud je rezervační smlouva uzavřena pouze mezi budoucím kupujícím a zprostředkovatelem, musí mít zprostředkovatel úředně ověřenou písemnou plnou moc prodávající stranu zastupovat – tento dokument by se měl stát přílohou rezervační smlouvy.

V této souvislosti je velmi důležité, aby si budoucí kupující ověřil, že prodejce, s kterým jedná, je skutečným majitelem nemovitosti. Tuto informaci lze ověřit z výpisu z katastru nemovitosti, který je k dispozici na každém katastrálním úřadě, u notářů a nově také na pobočkách Českého podacího ověřovacího informačního národního terminálu, tzv. Czech Pointu (kontaktní místa naleznete na www.czechpoint.cz). Zde se také dozvíte, zda nemovitost, o kterou máte zájem, není zatížena jinými právy, popřípadě dluhy. Vyžádejte si aktualizovaný výpis z katastru nemovitostí, tj. starý maximálně 14 dní od vystavení.

V rezervační smlouvě musí být jasně specifikovaná nemovitost, která se bude převádět. Musí zde být uvedeny všechny údaje, které naleznete na výpisu z katastru nemovitostí. Je nutné uvést obec a část obce, pod kterou nemovitost spadá, parcelní číslo pozemku, katastrální úřad, katastrální pracoviště a katastrální území, u kterého je nemovitost vedena, a číslo listu vlastnictví. U bytové jednotky se navíc uvádí popisné číslo budovy a číslo bytové jednotky. Rezervační smlouva, která neobsahuje výše uvedené údaje, může být stižena tzv. vadou neurčitosti. V praxi to znamená, že se budoucí prodávající i budoucí kupující mohou odvolávat na to, že je rezervační smlouva neplatná, neboť není přesně vymezen předmět koupě.

Rezervační smlouva dále musí obsahovat informaci o ceně nemovitosti a o dohodnutých platebních podmínkách. Dále musí obsahovat závazek, do jakého termínu jsou obě strany povinni uzavřít smlouvu kupní. 

Jak již bylo řečeno, budoucí kupující platí tzv. rezervační poplatek. Je důležité, aby byla v rezervační smlouvě přesně stanovena výše rezervačního poplatku i způsob, jakým s ním bude naloženo – rezervační poplatek se nejčastěji stává zálohou na kupní cenu nemovitosti, nebo jsou jím uhrazeny služby zprostředkovatele (v takovém případě se složený poplatek do ceny nemovitosti nezapočítává). Pokud budoucí kupující nesplní povinnost uzavřít kupní smlouvu a od koupě nemovitosti po rezervaci předmětné nemovitosti odstoupí, propadá poplatek ve prospěch budoucího prodávajícího (musí být uvedeno v rezervační smlouvě). Rezervační smlouva by však měla být vyvážená a stejné sankce by měly platit u pro budoucího prodávajícího v případě, že to byl on, kvůli komu k převodu nemovitosti nedošlo. V takové situaci by prodávající měl kupujícímu vrátit rezervační poplatek a zaplatit smlouvou stanovenou smluvní pokutu.

Rezervační smlouvy se v současné době při koupi nemovitosti stávají stále běžnějším jevem. Vyplatí se však k podpisu rezervační smlouvy vyhledat právní pomoc, která minimalizuje možná rizika a s nimi spojené negativní finanční důsledkyDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

FilipRod: No jo, rezervace nemovitosti...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »