Jak postupovat v případě úplatného převodu nemovitosti (2. díl)

13.11.2012 | Právní linka - právní poradna | Katastr nemovitostí | Komentářů 0 |

Převod nemovitosti s sebou nese množství povinností jak na straně prodávajícího, tak na straně kupujícího.

Jak postupovat v případě úplatného převodu nemovitosti (2. díl) - foto, Hyperbydleni.cz

Převod může pro obě strany představovat spoustu právních rizik, a proto je vhodné postup při převodu konzultovat s odborníkem. Kupující by si měl vždy ověřit, zda je prodávající skutečným vlastníkem nemovitosti, a to vlastníkem výlučným, neboť v případě podílového spoluvlastnictví či společného jmění je v případě prodeje nutný souhlas všech spoluvlastníků nemovitosti. Zájemce o nemovitost by si měl také ověřit, zda na nemovitosti neváznou nějaká věcná břemena. Všechny tyto informace může kupující zjistit z katastru nemovitostí. Katastr nemovitostí je veřejně přístupný rejstřík a údaje z něj lze získat i nahlédnutím do katastru nemovitostí, na nichž můžete nalézt jak jména vlastníků, tak případná zástavní práva, věcná břemena, exekuční příkazy a další omezení kupované nemovitosti. V případě pochyb si výpis pořiďte u příslušného katastrálního úřadu a jestliže narazíte na skutečnosti, které Vám kupující zamlčel nebo neoznámil, kupní smlouvu raději neuzavírejte. Právě pro možnost veřejného nahlížení do katastru nemovitosti, jde neinformovanost k tíži kupujícího.

Oproti tomu prodávající může být zase vystaven obavám, zda je kupující solidně jednající člověk, který umí dostát svým závazkům, tedy zaplacení sjednané kupní ceny. Proto je pro zajištění kupní ceny nanejvýš vhodné s ohledem na vysoké peněžní částky, které jsou s převodem nemovitosti spojeny, využít úschovu kupní ceny u třetí osoby, jíž může být advokát, notář, realitní kancelář, banka apod. Podstatou této úschovy je odevzdání kupní ceny, její části či částky určenou na daň z převodu nemovitosti uschovateli, který ji vydá oprávněné osobě, tedy obvykle prodávajícímu, až dojde ke splnění dohodnutých podmínek, jimiž je obvykle povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Je možné se také domluvit na zajištění daně z převodu nemovitosti, a to tím způsobem, že kupní cena bude prodávajícímu vydána až v případě, kdy prokáže, že tuto daň zaplatil, či mu bude z kupní ceny odečtena a daň uhradí uschovatel. Nejspolehlivější bývá advokátní, notářská či bankovní úschova.

Úschova u třetí osoby je jistotou pro obě strany kupní smlouvy. Prodávající bude mít záruku, že nedojde k převodu vlastnického práva před uhrazením kupní ceny a naopak kupující záruku, že vlastnictví k nemovitosti po zaplacení kupní částky na něj přejde. A proto, i když si advokáti a notáři za tuto službu účtují poplatky dle příslušných sazeb, určitě se do ní vyplatí investovat.

Jak již bylo výše nastíněno, s úplatným převodem nemovitosti se vždy pojí povinnost uhradit státu daň z převodu nemovitosti. Převod nemovitostí je zdaněn vždy a nejsou od ní osvobozeny ani osoby v příbuzenském poměru jako v případě dědění nebo darování. Daň nemusí platit pouze některé právnické osoby. Výše daně činí 3% z ceny převáděné nemovitosti, na kterou byla oceněna znaleckým posudkem (nikoli, za kterou se skutečně prodává) a ze zákona je ji povinen uhradit převádějící osoba, čili prodávající. Kupující však ze zákona vystupuje jako ručitel. Pokud ji tedy neuhradí prodávající, bude vymáhána po kupujícím. Není ale vyloučena doložka v kupní smlouvě, na jejímž základě se smluvní strany dohodnou, že se budou podílet na úhradě daně každý rovným dílem.

Autor: Mgr. Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak postupovat v případě úplatného převodu nemovitosti (2. díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »