Jak vystěhovat nežádoucí osobu z Vašeho domu nebo bytu (1. díl)

12.12.2012 | Právní linka - právní poradna | Zákony | Komentářů 1 |

Chystáte se prodat nebo pronajmout Váš dům či byt, ale brání Vám v tom Vaši příbuzní, kteří dům odmítají opustit?

Jak vystěhovat nežádoucí osobu z Vašeho domu nebo bytu (1. díl) - foto, Hyperbydleni.cz

Máte problémy s bývalým partnerem, který se i po vašem rozchodu, nemá v úmyslu vystěhovat z Vašeho bytu? Máte obavy, že u Vás zazvoní exekutoři pro dluhy nezdárného potomka holdujícího alkoholu a zábavě, ale nikoliv práci? Zda jste vůbec oprávněni tyto osoby vystěhovat, závisí na tom, na základě jakých právních důvodů Váš byt užívají.

Pokud nežádoucí osoba pobývá ve Vašem domě či bytě na základě věcného břemene, musíte takovéto užívání strpět. Věcné břemeno může zaniknout pouze na základě dohody nebo soudního rozhodnutí. Dále zaniká tehdy, nastanou-li takové trvalé změny, že věc již nemůže sloužit potřebám oprávněné osoby nebo prospěšnějšímu užívání její nemovitosti (typicky při zániku nemovitosti); přechodnou nemožností výkonu práva však věcné břemeno nezaniká. O omezení nebo zrušení věcného břemene může rozhodnout také soud, jestliže změnou poměrů vznikne hrubý nepoměr mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného, a to vždy za přiměřenou náhradu. Nelze-li pro změnu poměrů spravedlivě trvat na věcném plnění, může soud rozhodnout, aby se namísto věcného plnění poskytovalo peněžité plnění. Jestli tedy nedojde k zániku věcného břemene některým zákonem předpokládaným způsobem, nemůžete oprávněnou osoby z věcného břemene, jimiž bývají obvykle např. rodiče na tzv. výminku, vystěhovat.

Stejně tak, jestliže nežádoucí osoba u Vás bydlí na základě nájemní smlouvy, musíte s ní nejprve řádně ukončit nájem, což navíc můžete učinit jen pro nějaký ze zákonem stanovených důvodů, jímž může být, že byt potřebujete pro sebe. K takovémuto výpovědnímu důvodu však potřebujete přivolení soudu.

Jestliže je však u Vás nevítaný spolubydlící pouze přihlášen k trvalému pobytu, nesvědčí to automaticky také o tom, že má k bytu či domu užívací právo, neboť trvalý pobyt má především evidenční charakter. Toto mimo jiné potvrzuje také zákon o evidenci obyvatel, který stanoví, že z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k přihlašovanému objektu ani k vlastníkovi nemovitosti. Pokud se proto jedná o osobu, která není společným nájemcem, spoluvlastníkem, oprávněným z věcného břemene, či jiným oprávněným uživatelem domu, můžete po ní požadovat, aby se vystěhovala a její námitky, že má v domě právo bydlet na základě trvalého pobytu, můžete považovat za neopodstatněné. Typicky se jedná o situace, kdy rodiče chtějí vystěhovat své děti či jiné příbuzné, bývalého partnera - v těchto případech jednají zcela po právu. Pokud se následně vystěhovaná osoba neodhlásí z Vaší adresy jako místa trvalého pobytu sama, můžete tak učinit vy.

I když však u Vás někdo bydlí bez právního důvodu, není zákonem dovoleno tuto osobu vystěhovat prostřednictvím násilí nebo prostým sbalením kufrů a vystěhováním na ulici. Je možné, že by se takto vystěhovaná osoba nijak nebránila, ale může také dojít situaci, kdy po Vás bude požadovat náhradu způsobené škody, popřípadě na Vás podá trestní oznámení. Proto je z právního hlediska nejlepším a zároveň zákonným postupem podání žaloby na vyklizení nemovitosti, a pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku žalovaná osoba nevystěhuje, můžete podat návrh na její vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem. Můžete zvážit také podání trestního oznámení pro neoprávněné užívání cizí věci.

Autor. Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

esmeralda: a co když je to darce...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »