Povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy

24.1.2013 | Právní linka - právní poradna | Zákony | Komentářů 0 |

Již několik měsíců hýbe médií informace o změně zákona o hospodaření energií, která rozšiřuje případy, ve kterých se musí povinně označovat budovy energetickými štítky.

Povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy - foto, Hyperbydleni.cz

Správným termínem je průkaz energetické náročnosti budov, který stanoví energetické náklady konkrétní nemovitosti. Doposud se tato povinnost týkala pouze novostaveb a větších rekonstrukcí budov, od 1. ledna 2013 se však dotýká mnohem více případů. Kdo tuto povinnost nesplní, vystavuje se peněžité sankci. Ty by však měly být ukládány až od dubna, a to pro malou informovanost veřejnosti.

Obecně je povinen zajistit zpracování průkazu energetické náročnosti stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek, a to:

• při výstavbě nových budov nebo při větších změnách dokončených budov
• u budovy užívané orgánem veřejné moci od 1. července 2013 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 500 m2 a od 1. července 2015 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 250 m2
• pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 m2 do 1. ledna 2015, s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 000 m2 do 1. ledna 2017 a s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 1 000 m2 do 1. ledna 2019

Nově jsou povinni zajistit zpracování průkazu vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek při prodeji budovy nebo její ucelené části a od 1. ledna 2016 při pronájmu budovy nebo její ucelené části. Předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii musí vlastník možnému kupujícímu budovy nebo její ucelené části před uzavřením kupní smlouvy a možnému nájemci budovy nebo její ucelené části před uzavřením nájemní smlouvy. Kupujícímu musí být předán průkaz nebo jeho ověřená kopie nejpozději při podpisu kupní smlouvy a nájemci nejpozději při podpisu nájemní smlouvy. Dále musí vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při prodeji budovy nebo ucelené části budovy, pronájmu budovy nebo ucelené části budovy.

Vlastník jednotky je povinen předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii možnému kupujícímu jednotky před uzavřením smluv týkajících se koupě jednotky a od 1. ledna 2016 možnému nájemci jednotky před uzavřením smluv týkajících se nájmu jednotky. Nejpozději při podpisu kupní smlouvy je vlastník jednotky povinen předat kupujícímu průkaz nebo jeho ověřenou kopii a od 1. ledna 2016 nejpozději při podpisu nájemní smlouvy nájemci. Kromě toho je vlastník povinen rovněž zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech.

Průkaz energetické náročnosti platí 10 let ode dne data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován, a musí být zpracován pouze příslušným energetickým specialistou, musí být součástí dokumentace při prokazování dodržení technických požadavků na stavby, jeho zpracování musí být objektivní, pravdivé a úplné a v některých případech musí obsahovat energetický posudek. Pokud vlastníkovi jednotky nebyl na písemné vyžádání předán průkaz, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky. Průkaz zpracovaný pro budovu je také průkazem pro ucelenou část této budovy včetně jednotky.

Autor: Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »