Jak vrátit nevhodný dárek

5.3.2013 | Právní linka - právní poradna | Zákony | Komentářů 0 |

Mnoho událostí je tradičně spojováno s obdarováním blízkých, ať se již jedná o Vánoce, sňatek, narozeniny, svátky nebo jen chuť dárce potěšit svého nejbližšího. Ne vždy je však dobrý úmysl dárců shledán s nadšením, někdy obdarovanému daná věc prostě nesedí, jindy se mu vyloženě nelíbí a občas se i stane, že někdo si přeje některou věc tak moc, že ji dostane dokonce dvakrát.

Jak vrátit nevhodný dárek  - foto, Hyperbydleni.cz

V takovýchto případech pak vyvstává problém, jak s nevhodným darem naložit. Jednou z možností je nechtěným darem podarovat opět někoho jiného - pro ty, kteří se však zajímají, jestli mohou zakoupený dárek vrátit nebo vyměnit za jiný, je určen následující článek.

Žádný právní předpis nestanoví povinnost prodávajících v kamenných prodejnách přijmout zpět zboží, které zákazníkovi z různých důvodů nevyhovuje, a to ani v případě nevhodných darů. Je tedy pouze na dobré vůli prodejce, zda Vaší žádosti o výměnu zboží nebo dokonce jeho vrácení vyhoví. To se však samozřejmě netýká případů vadného zboží, neboť prodávající ručí, že prodávaná věc je ve shodě se smlouvou, tedy bez vad, a jestliže tomu tak není, má kupující právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlou, což může v konečném důsledku být i výměna věci nebo odstoupení od kupní smlouvy, a to v závislosti na povaze reklamované vady a dalších okolnostech. Pokud však prodávající v kamenných prodejnách výměnu nebo vrácení zboží deklarují ve svých obchodních podmínkách či faktuře nebo se na této možnosti přímo se zákazníkem dohodnou, musí tuto garanci dodržet. Pokud se ale s prodejcem na takovémto postupu dohodnete pouze ústně, je vždy lepší, když si možnost výměny nebo vrácení zboží necháte potvrdit i písemně, například dopsáním na účtenku apod. Je totiž možné, že v obchodě bude zcela jiný prodávající, který bude zboží odmítat přijmout, nebo dokonce přímo ten prodejce, který Vám vrácení dárku slíbil, bude tvrdit, že se k ničemu takovému nezavázal. Jestliže prodávající k výměně nebo vrácení dárku nestanovil lhůtu, je nutné, aby obdarovaný s jeho výměnou nebo vrácením neotálel, neboť je zřejmé, že ochota prodejce vyměnit vánoční dar v červenci bude mizivá.

Jiná situace ovšem nastává v případě nákupu přes internet. Občanský zákoník stanoví, že kupující má v případě nákupu zboží prostřednictvím prostředků na dálku, čili tedy i v případě internetového nákupu, právo odstoupit od této kupní smlouvy do 14 dnů, a to bez uvedení důvodu a jakékoliv sankce. Pokud prodejce kupujícího o této možnosti neinformuje, prodlužuje se možnost odstoupení na tři měsíce od převzetí zboží. Jestliže se rozhodnete zakoupený výrobek vrátit, oznamte do 14 dnů, resp. tří měsíců prodejci, že odstupujte od smlouvy a domluvte se na způsobu jeho vrácení. Pokud bude vrácené zboží vykazovat podstatné známky opotřebení či bude jinak poničeno, může Vám prodejce vrácenou částku snížit. Pamatujte, že odstoupení není možné v případě nákupu některého zboží, jako jsou dodávané noviny, časopisy, výrobky upravené podle Vašich představ, dále u zboží, které podléhá rychlé zkáze nebo opotřebení, u audio a videonahrávek, u nichž jste porušili originální obal apod. Vrátit dar může buď dárce, nebo sám obdarovaný, pokud mu dárce předá doklady prokazující koupi. V současné době velké množství internetových obchodů nabízejí možnost vyzvednout si zboží na některé z jejich poboček dostupných Vašemu bydlišti, případně i na jiných specializovaných výdejních místech. Tento postup umožňuje také čím dál tím více velkých „kamenných prodejen“, na jejichž internetových stránkách je možné zakoupit v podstatě veškeré jejich zboží a poté si je osobně vyzvednout přímo v prodejně. V každém případě, i když však k převzetí zboží dojde přímo v obchodě nebo na jiném místě k tomu určeném, kupní smlouva byla uzavřena přes internet, a proto od ní může kupující ve 14 denní lhůtě odstoupit.

Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jak vrátit nevhodný dárek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »